Schools Results - March 25

Sun, 26 Mar 2017 10:56
Large paarl gim celebrate 800

The match in Paarl had a thrilling end when a bundle of Gim players went over for a try that drew the match which the conversion won.

Thrilling for the winners, that is.

Graeme College held its Rugby Day on Saturday in which the hosts played Selborne in the main match. There was also the Boland Landbou Day in Porterville.

There was a rare match  at Paul Roos in Stellenbosch when the touring France Under-17 played a single South African School, Oakdale Landbou. The French have, it seems, just one other match - against Western Province Hub at Athlone Stadium on Wednesday, 29 March 2017. The French team has 25 players.

Oakdale surprised the French with their speed and led 15-0 early in the match but the French came back with two tries and on the stroke of half-time Kevin Viallard kicked a penalty goal which gave the French a slender lead at the break.

In the second half France scored two tries to Oakdale's one to win the match.

Grey College spilled over the Drakensberg with 27 rugby teams, squash players, hockey players, table tennis players and cyclists. And they had fun in the pouring rain.

Other results which are not here would be gratefully received if sent to paul@sportsmedia365.com.

Results, March 25

Eastern Cape

AHS Kroonstad vs Hentie Cilliers, 27-17
Cambridge vs Muir, 23-6         
Dale vs Die Brandwag, 21-21
Framesby vs Queen's, 6-3
Grey High vs Marlow, 11-11
Hangklip vs Andrew Rabie, 15-3
Hangklip vs Kirkwood, 26-0
Kingswood vs Pearson, 12-7
Nico Malan vs Victoria Park, 45-3
Nico Malan vs Union High, 50-18    
Queens College vs Stirling, 18-10
Selborne vs Graeme, 20-15         
St Andrew's College vs Hudson Park, 31-7

Free State/Griqualand West

AHS Kroonstad vs Hentie Cilliers, 27-17
Bethlehem Voortrekker vs Sentraal, 62-24
Brandfort vs Harrismith, 47-21
Grey College vs Maritzburg College, 30-3
Helpmekaar vs Welkom Gimnasium, 31-7
Hoërskool Kroonstad (Blouskool) vs Ficksburg, 7-0
Noord-Kaap vs Upington, 43-11     
Upington vs Augsburg, 23-17
Witteberg vs Goudveld, 15-7

KwaZulu Natal

Clifton vs Voortrekker (Pmb), 12-5     
Glenwood vs KwaZulu Natal Development, 50-12
Grey College vs Maritzburg College, 30-3
Port Natal Kloof, 36-7    
Westville vs Northwood, 36-10

Northvaal

Bastion vs Standerton, 44-6
Bekker vs Vryburg, 22-15    
Ben Vorster vs Frikkie Meyer, 44-6
Dr EG Jansen vs Kemptonpark, 47-15
Dr Malan vs Linden, 18-0
Driehoek vs Potch Gim, 42-40
Driehoek vs Die Anker, 36-21
Fochville vs Leeuwenhof, 38-32
Garsfontein vs Menlopark, 41-25
HTS Witbank vs Potchefstroom Volkskool, 28-24
Hans Moore vs Riebeeckrand, 20-13
Hartebeespoort vs Benoni High, 27-18
Helpmekaar vs Welkom Gimnasium, 31-7
Hoërskool Middelburg vs Wesvalia, 21-17
Hoërskool Alberton vs Hoogenhout, 19-    9
KES vs Pretoria Boys High, 31-0
Lichtenburg vs Oosterlig, 22-18
Ligbron vs Jan Viljoen, 52-5
Lydenburg vs Barberton, 72-0
Ermelo vs Midstream, 13-7    
Marais Viljoen vs Noorheuwel, 45-7
Monument vs HTS Middelburg, 14-12
Nelspruit vs Eldoraigne, 26-25
Northcliff vs King David, 26-19
Oos-Moot vs Wonderboom, 68-26
Overvaal vs Schoonspruit, 33-13
Paarl Gimnasium vs Affies, 35-33
Parktown vs St Benedict's, 36-17
Piet Retief vs Delmas, 42-28
Pietersburg vs Klerksdorp, 13-7    
Pionier vs Pretoria-Noord, 31-0
Potchefstroom Gimnasium vs Montana, 38-25
Schweizer-Reneke vs Wessel Maree, 17-12
Secunda vs Brits, 58-0
Southdown's College vs Penryn College, 47-3
St Alban’s vs Sutherland, 51-0    
St John's vs Jeppe, 23-15
Transvalia vs Rustenburg, 42-41
Tuine vs Wagpos, 44-5
Tyger Valley vs De La Salle Holy Cross, 12-0    
Wolmaransstad vs Alberton High, 36-22
Zwartkop vs Randburg, 24-17

Western Cape

Bellville vs Milnerton, 33-16
Bishops vs Porterville, 34-10     
Boland Landbou vs Windhoek his, 77-5
Bonnievale vs Bosmansdam, 52-12
Charlie Hofmeyr vs DF Malan, 17-15    
Dirkie Uys vs JG Meiring, 22-19
Durbanville vs Swartland, 36-10
Fairmont vs Goudini, 42-5
France Under-17 vs Oakdale, 31-22
Groenberg vs Langeberg, 27-10
Hopefield vs Langenhoven High, 37-0          
HTS Bellville vs Fairbairn College, 58-5
Hugenote vs Hermanus, 29-26    
Kasselsvlei vs Bredasdorp, 19-10          
Langenhoven Gym vs De Kuilen, 13-5
Namaqualand vs Montana, 10-7
Outeniqua vs Brackenfell, 27-15
Paarl Gimnasium vs Affies, 35-33
Paul Roos vs HTS Drostdy, 32-19
President vs Eben Dönges, 31-7
Schoonspruit vs Robinvale, 38-7
Stellenberg vs Oudtshoorn, 38-0
Stellenbosch vs Hottentots Holland, 43-29
Strand vs Bredasdorp, 36-0     
Strand vs Labori, 36-5
Tygerberg vs Bellville-Suid, 8-7          
Upington vs Augsburg, 23-17
Worcester Gym vs Punt, 48-0