Easter Festivals 2017 Fixtures

Wed, 12 Apr 2017 09:16
Large booishaai v affies 2017 800

SCHOOLS SPOTLIGHT: It is for many the most solemn weekend of the year while for some it is also a great rugby opportunity.

Matches are played on Maundy Thursday, Holy Saturday and Easter Monday. Good Friday and Easter Sunday are rugby-free days.

There are five big festivals over Easter - three in Johannesburg, one in Botha's Hill and one in Krugersdorp. It all started with the tournament at St Stithians 34 years ago - the Saints tournament. Their festival has subsequently introduced other sports.

For convenience, we have given a list of fixtures for each tournament.

An innovation this year will be the introduction of live streaming at three of the festivals. The three are St John's, KES and Kearsney.

St Stithians Easter Festival

Participating teams: Durban High School, Graeme College of Grahamstown, Grey High of Port Elizabeth, Maritzburg College, Michaelhouse of Balgowan in the KwaZulu-Natal Midlands, SACS of Newlands, St Alban’s of Pretoria, St Andrew's of Grahamstown, St Benedict's of Bedfordview, St David's of Inanda, Westville and the hosts, St Stithians.

Maundy Thursday
09.45: St Andrew's vs St David's
11.00: St Benedict’s vs Maritzburg College
12.15: St Alban's vs DHS
13.30: Graeme vs St Stithians
14.45: SACS vs Michaelhouse
16.00: Grey PE vs Westville

Holy Saturday, 15 April 2017
09.45: St Alban's vs Westville
11.00: Graeme vs St David's
12.15: SACS vs DHS
13.30: St Andrew's vs St Benedict’s
14.45: Grey PE vs Maritzburg College
16.00: Old Stithian Association 7s vs Michaelhouse Old Boys 7s
16.30: Michaelhouse vs St Stithians

Easter Monday, 17 April 2017
08.45: Graeme vs Pretoria Technical High School
10.00: Westville vs St Benedict’s
11.15: Michaelhouse vs St David's
12.30: St Stithians vs Maritzburg College
13.45: SACS vs St Andrew's
15.00: Grey PE vs DHS

St John’s Festival - Follow the LIVE stream here

It is the 22nd Easter Rugby Festival at the school with a view upwards - up the koppie from the rugby field to the stone buildings if the school

The most remarkable school taking part is Paarl Boys' High, loyal attendees over many years. They have just returned from an 11-day, five-match tour of New Zealand. Their last match was on 7 April 2017.

There are two from outside South Africa - the hosts' namesakes, St John's of Harare, and a combined schools team from New South Wales.

The Eye of the Tiger is a rugby academy which uses the facilities of Queen's High in Bezuidenhout Valley.

Participating teams: Affies of Pretoria, Eye of the Tiger Academy, Florida, Helpmekaar of Johannesburg, Hilton, Nelspruit, NSW Combined Schools, Paarl Boys' High, Parktown, Paul Roos and hosts St John's.

Maundy Thursday, 13 April 2017
12.15: Helpmekaar vs St John’s (Harare)
13.30: Paarl BH vs Eye of the Tiger
14.45: Parktown vs NSW Combined Schools
16.45: Affies vs Hilton
18.00: Paul Roos vs Nelspruit
19.15: St John’s vs Florida

Holy Saturday, 15 April 2017
08.45: Nelspruit vs Eye of the Tiger
10.00: St John’s (Harare) vs Parktown
11.45: Affies vs Florida
13.30: St John’s vs Hilton
14.45: NSW Combined Schools vs Paarl BH
16.00: Paul Roos vs Helpmekaar

Easter Monday, 17 April 2017
09.00: St John’s (Harare) vs Hilton
10.15: NSW Combined Schools vs Florida
11.30: Parktown vs Paul Roos
13.30: St John’s vs Eye of the Tiger
14.45: Nelspruit vs Helpmekaar
16.00: Paarl BH vs Affies

King Edward VII School Easter Festival

Participating schools: Ben Vorster of Tzaneen, Eldoraigne of Pretoria, Hudson Park of East London, Jeppe of Johannesburg, Kingswood of Grahamstown, Marlow of Cradock, Noordheuwel of Krugersdorp, Northwood of Durban, Rondebosch of Cape Town, Waterkloof of Pretoria, Wynberg of Cape Town and hosts KES.

Maundy Thursday, 13 April 2017
09.00: Northwood vs Noordheuwel
10.15: Ben Vorster vs Kingswood
11.30: Eldoraigne vs Hudson Park
12.45: Marlow vs Waterkloof
14.00: KES vs Wynberg
15.15: Jeppe vs Rondebosch

Holy Saturday, 15 April 2017
09.00: Marlow vs Wynberg
10.15: Hudson Park vs Northwood
11.30: Kingswood vs Noordheuwel
12.45: Ben Vorster vs Waterkloof
14.00: Jeppe vs Eldoraigne
15.15: KES vs Rondebosch

Easter Monday, 17 April 2017
09.45: Noordheuwel vs Ben Vorster
11.00: Eldoraigne vs Marlow
12.15: Hudson Park vs Waterkloof
13.30: Jeppe vs Wynberg
14.45: KES vs Kingswood

Kearsney Easter Festival - Follow the LIVE stream here

It is surprising that this is only the 10th Kearsney Festival as it has such a strong presence in schools rugby every Easter. It seems to have been there forever.

Participating schools: Dale College of King William's Town, Dr EG Jansen of Boksburg, Drostdy of Worcester, Framesby of Port Elizabeth, Glenwood of Durban, HTS Middelburg, Monument of Krugersdorp, Noord-Kaap of Kimberley, Pretoria Boys High, Queen's College of Queenstown, Selborne College of East London and hosts Kearsney of Botha's Hill.

Maundy Thursday, 13 April 2017
09.30: Kearsney vs Drostdy
10.45: Selborne vs Dr EG Jansen
12.00: Queens vs Pretoria Boys High
13.15: Monument vs Dale
14.30: Glenwood vs Framesby
15.45: HTS Middelburg vs Noord-Kaap

Holy Saturday, 15 April 2017
09.30 - Hoërskool Noord-Kaap vs Queen's College
10.45 - Selborne College vs Pretoria Boys
12.00 - Kearsney College vs Hoërskool Framesby
13.15 - Dr E.G. Jansen vs Glenwood High School
14.30 - Dale College vs HTS Drostdy
15.45 - Hoërskool Monument vs HTS Middelburg

Easter Monday, 17 April 2017
09.30 - HTS Drostdy vs Pretoria Boys
10.45 - Hoërskool Framesby vs Dr E.G. Jansen
12.00 - HTS Middelburg v sDale College
13.15 - Glenwood High School v sHoërskool Noord-Kaap
14.30 - Selborne College vs Hoërskool Monument
15.45 - Kearsney College vs Queen's College
17.00 - Awarding of Sharks Academy Bursaries

Krugersdorp High School Festival - "the Best in the West"

Participating teams: Bastion of Krugersdorp, Bekker of Magaliesberg, Golden Lions Invitation, Port Natal of Durban,  Roodepoort, and the hosts, two XVs from Monument and Pretoria Boys High whose 1st XVs are at other festivals, two invitation teams from Jabulani RFC which is a club in Soweto and Monash, who are the sponsors, and a strong contingent from Zimbabwe - Hillcrest of Mutare, Lomagundi College of Chinhoyi, St George's of Harare and Prince Edward of Harare

Maundy Thursday, 13 April 2017
09.00: Hillcrest vs Roodepoort            
10.10: Pretoria Boys High XV vs Golden Lions Invitation XV            
11.20: Monash Invitational vs Lomagundi         
12.30: St George's vs Bastion            
13.40: Prince Edward vs Monnas XV    
14.50: Port Natal vs Bekker    
16.00: Krugersdorp High    vs  RFC    

Holy Saturday, 15 April 2017
08.40: Hillcrest vs Monash Invitational
09.50: Pretoria Boys High XV vs Roodepoort
11.10: Lomagundi vs Jabulani RFC
12.40: Monnas XV vs Golden Lions Invitation XV
13.50: Bekker vs Prince Edward
15.00: Port Natal vs Bastion
16.10: Krugersdorp High vs St George's

Easter Monday, 17 April; 2017
09.00: Port Natal vs Golden Lions Invitation XV
10.10: Lomagundi vs Roodepoort
11.20: St George's vs Bekker
12.30: Prince Edward vs Pretoria Boys High XV
13.40: Jabulani RFC vs Monash Invitational
14.50: Bastion vs Monnas XV
16.00: Krugersdorp High  vs Hillcrest