Schools Results, 22 April 2017

Sun, 23 Apr 2017 09:33
Large paarl gim ecstatic 800

SCHOOLS SPOTLIGHT: It is the usual mixture of big scores, close encounters, surprises and at least, one thriller.

Close calls include victories for Queen's College in Queenstown, for KES and for Paarl Gim in Stellenbosch. Dr EG Jansen's victory itself and then its size are something of a surprise as they had struggled over Easter.

The big match of the weekend was the clash between Paul Roos and Paarl Gim on the Markötter Field in Stellenbosch - the team ranked No.1 on our Top 20 against the team ranked No.2, and the outcome could not have been closer.

There are several results involving Top 20 teams that are likely to send shock waves through the ranking.

Some of the results are of matches played on Easter Monday

If there are errors or omissions, please, send the correct version to paul@sportsmedia365.com.

Eastern Cape

Dale vs HTS Middelburg, 22-21
Die Brandwag vs Marlow, 22-20    
Framesby vs Daniël Pienaar, 26-19
Framesby vs Dr EG Jansen, 29-21
Graeme vs Gill, 70-7    
Graeme vs Pretoria Technical High School, 38-0
Grey PE vs DHS, 50-17
Hangklip vs Cradock, 36-19
Hudson Park vs Cambridge, 38-17
KES vs Kingswood, 41-10
Kearsney vs Queen's, 24-13
Marlow vs Eldoraigne, 24-12
Monument vs Selborne, 19-12
Nico Malan vs Langenhoven Gim, 27-19    
Otto du Plessis vs Westering, 23-12
Oudtshoorn vs Pearson, 28-13
Queen’s vs Dale, 25-24    
SACS vs St Andrew's, 15-15
Selborne vs Grens, 76-0
Stirling vs Port Rex, 43-8
Union High vs Muir, 21-20    
Waterkloof vs Hudson Park, 41-38
Winterberg vs Adelaide Gym, 57-0
York vs Alexander Road, 33-15

Free State/Griqualand West

AHS Kroonstad (Rooiskool) vs Goudveld, 38-32
Bethlehem Voortrekker vs HTS Welkom, 69-3
Brandfort vs President Steyn, 53-19
Bultfontein vs Harmony, 68-7
Ficksburg vs Paul Erasmus, 34-14
Glenwood be Noord-Kaap, 25-20
Grey Cherries vs Sentraal, 55-0
Grey College vs Louis Botha, 61-7
Hoopstad vs Sandveld, 82-0
Jim Fouché vs Fichardtpark, 27-17
Reddersburg vs Zastron, 55-7
Sand du Plessis vs Hoërskool Bloemfontein, 39-15
Vrede vs Ladybrand, 66-5
Welkom Gym vs HTS Sasolburg, 72-5
Witteberg vs Hentie Cilliers, 38-22

KwaZulu Natal

DHS vs Michaelhouse, 29-24    
Glenwood be Noord-Kaap, 25-20
Glenwood vs Westville, 38-12    
Hilton vs Clifton, 34-5
Kearsney vs Hilton, 13-10    
Kearsney vs Queen's, 24-13
Maritzburg College vs Pretoria Boys High, 36-24
Maritzburg College vs St Stithians, 36-29
Michaelhouse vs St David’s Marist Brothers, 61-7
St Charles vs Voortrekker Pietermaritzburg, 47-16
St Henry's vs Ashton College, 20-7
Weston vs Howick 19-5
Westville vs St Benedict’s, 57-17

Northvaal

Akasia vs Eden Glen, 29-0
Bastion vs Riebeeckrand, 44-19
Ben Viljoen vs Ellisras, 24-3    
Ben Vorster vs Jeppe, 38-10
Brandwag vs John Vorster, 43-7
Centurion vs Ben Vorster, 24-22
Curro Heuwelkruin vs  Warmbad, 39-24
Dale vs HTS Middelburg, 22-21
Dr EG Jansen vs Nelspruit, 69-26
Drostdy vs Pretoria Boys High, 29-5
Eldoraigne vs Kempton Park, 41-23
Evander vs Patriot, 22-19
Framesby vs Dr EG Jansen, 29-21
Graeme vs Pretoria Technical High School, 38-0
Hans Strijdom vs Louis Trichardt, 46-3
Hartebeespoort vs Benoni, 26-7
Hendrik Potgieter vs Zastron, 55-7
Hoogenhout vs Hans Moore, 33-19
Hugenote vs Randburg, 56-3
Jeppe vs Northwood, 41-14    
KES vs Kingswood, 41-10
KES vs Waterkloof, 28-25
Ligbron vs Dinamika, 54-5
Linden vs Dr Malan, 15-9
Marais Viljoen Potch Volkies, 40-18
Maritzburg College vs Pretoria Boys High, 36-24
Maritzburg College vs St Stithians, 36-29
Marlow vs Eldoraigne, 24-12
Menlopark vs HTS Middelburg, 46-37
Merensky vs Rob Ferreira, 29-15
Michaelhouse vs St David’s Marist Brothers, 61-7
Montana vs Oosterlig, 50-0
Monument vs Garsfontein, 45-21
Monument vs Selborne, 19-12
Nelspruit vs Helpmekaar, 18-12
Oos-Moot vs John Vorster, 41-11    
Paul Roos vs Parktown, 61-12
Piet Potgieter vs Nylstroom, 60-0
Piet Retief vs Overvaal, 52-15
President vs Elspark, 17-12
Schweizer-Reneke vs HTS Potchefstroom, 32-15
Secunda vs Alberton, 23-15
Standerton vs Brits, 42-10
Stanford Lake vs Eric Louw, 29-7
Sutherland vs Fourways, 44-29
Sybrand Van Niekerk vs Curro Nelspruit, 5-0
Tom Naudé vs Frans du Toit, 48-24
Transvalia vs Florida, 50-3
Tuine  vs Jan Viljoen, 43-14
Uplands vs Barberton, 26-10
Vryburg vs Pretoria-Noord, 28-7
Waterkloof vs Hudson Park, 41-38
Westville vs St Benedict’s, 57-17
Wonderboom vs Frikkie Meyer, 19-18
Wynberg vs Noordheuwel, 38-10

Western Cape

Bellville vs Strand, 23-14    
Bellville-Suid vs President, 59-28    
Bishops vs Stellenberg, 29-28
Brackenfell vs Hottentots Holland, 71-38
Charlie Hofmeyr    vs Vredenburg, 62-0
DF Malan vs Parel Vallei, 18-11
De Kuilen vs HTS Bellville, 22-20
Dirkie Uys vs Eben Dönges, 55-12
Drostdy vs Oakdale, 24-13
Drostdy vs Pretoria Boys High, 29-5
Durbanville vs Monumentpark, 39-17  
Fairmont vs Zwaanswyk, 59-3
Groenberg vs Montana, 40-5
Hermanus vs Swartberg, 26-5
Jan Kriel vs Edgemead, 28-0
JG Meiring vs Melkbosstrand, 34-5
Langenhoven Hoërskool vs Hillcrest, 36-10
New Orleans vs Augsburg Gym, 31-26
Nico Malan vs Langenhoven Gim, 27-19    
Oudtshoorn vs Pearson, 28-13
Overberg vs Bonnievale, 20-17
Paarl Boys' High vs Affies, 14-10
Paarl Boys' High vs Outeniqua, 47-16
Paarl Gimnasium vs Paul Roos Gimnasium, 20-19
Paul Roos vs Parktown, 61-12
Paulus Joubert vs Labori, 22-13
Piketberg vs Swellendam, 41-13    
Porterville vs Namaqualand, 73-0    
Porterville vs Steynville, 38-0
PW Botha vs Knysna, 52-5    
Rondebosch vs Wynberg, 34-13    
SACS vs Boland Landbou, 22-15
SACS vs St Andrew's, 24-15
Scottsdene vs Westerford, 42-24
Somesert College vs Reddam Constantia, 36-25
Stellenbosch vs Noorder-Paarl, 43-12
Stellenbosch vs Klein Nederburg, 33-23
Swartland vs Worcester Gimnasium, 15-10
Tygerberg vs Hamlets RFC, 53-19    
Tygerberg RFC vs Parow, 19-0
Vredendal vs Calitzdorp, 22-13
Westcliff vs Porterville, 22-7
Weskus vs JG Meiring, 22-5
Wynberg vs Noordheuwel, 38-10
York vs Alexander Road, 33-15