Schools results - May 21

Sun, 21 May 2017 11:35
Large selborne college celebrate 800

SCHOOLS SPOTLIGHT: The big surprise of the week is Selborne's victory over Grey College, Grey's second defeat in successive weeks.

The other big surprise is Outeniqua's defeat of Drostdy - who were having an excellent season. Last week Paarl Boys' High had a big win over Grey in Bloemfontein. This week Selborne's victory came in the last minute.

There were also lots of Classic Clashes, won by DHS, Bellville-Suid, Ndzondelelo - in controversial circumstances, Witteberg, Eldoraigne, Linden, Hoogenhout and Lichtenburg

The scores are high in so many matches that seeing one of 10-6 is almost a relief, confirmation that normality still exists. There are scores that run into the 60s, 70s, 80s and even 90s.

What is also surprising are the scores of well-beaten sides, as in 76-26. Scoring 26 points used to mean a comfortable victory not  being defeated by 50 points. 

But the strangest score of all is 55-54!

Schools Results - May 21

Eastern Cape

Dale  vs Grens, 38-5
Grey High vs Graeme, 22-15
Kingswood vs Port Rex, 39-24
Muir vs Cillie, 33-13     
Nico Malan vs Despatch, 39-20    
Otto Du Plessis vs John Walton, 28-0
Selborne College vs Grey College, 20-19
St Andrew's College vs Cambridge, 33-10
Stirling vs Queen's College, 31-28
Victoria Park vs Alexander Road, 22-20
Woodridge vs Humansdorp, 22-20

Free State/ Griqualand West

AHS Kroonstad (Rooiskool) vs Hentie Cilliers, 28-17
AHS Sasolburg vs Suiderlig, 43-0
Bothaville vs Wessel Mare, 26-22
Diamantveld vs Upington, 12-3
Goudveld vs HTS Sasolburg, 69-3
Hoërskool Kroonstad (Blouskool) vs Riebeeckstad, 20-13
Noord-Kaap vs Duineveld, 40-22
Paul Erasmus vs Harrismith, 28-28     
Reitz vs Ladybrand, 63-5
Selborne College vs Grey College, 20-19
Welkom Gimnasium vs Wilgerivier, 40-26
Witteberg vs Bethlehem Voortrekker, 16-14

KwaZulu Natal

Affies vs Westville, 29-9
Clifton vs George Campbell, 63-10
DHS vs Maritzburg College, 48-31
Kloof vs Gelofte, 22-8

Northvaal

Affies vs Westville, 29-9
Alberton High vs Edenvale, 17-13
Alberton vs Dinamika, 32-7
Barberton vs Low veld, 32-10
Bekker vs Trinityhouse, 29-18
Ben Viljoen vs Hans Strijdom, 35-12
Centurion vs Montana, 44-7
Curro Heuwelkruin vs Eric Louw, 38-0
Die Wilgers vs Overkruin, 64-3
Dr EG Jansen vs Rustenburg, 43-6
Dr Malan vs Heidelberg Volkskool, 46-0
Eldoraigne vs Zwartkop, 43-7
Ellisras vs Tom Naudé, 28-22
Frikkie Meyer vs Piet Potgieter, 41-5
Garsfontein vs Transvalia. 55-54
HTS Tuine vs Curro Hazeldean, 45-26
HTS Witbank vs Lydenburg, 15-10
Hartebeespoort vs Bergsig, 10-6
Hans Moore vs Oosterlig, 32-6
Hoërskool Kroonstad (Blouskool) vs Riebeeckstad, 20-13
Hoogenhout vs Ermelo, 59-29
Hugenote (Springs) vs Die Anker, 26-6
KES vs St Stithians,  71-17
Kingswood vs Port Rex, 39-24
Leeuwenhof vs Benoni High, 15-3
Ligbron vs Standerton, 38-15
Linden vs Randburg, 20-14
Marais Viljoen vs Jeugland, 92-7    
Merensky vs Frans du Toit, 57-14
Midstream College vs Pretoria-Noord, 27-5
Monument vs Kemptonpark, 50-13
Nelspruit vs HTS Middelburg, 40-20
Oos-Moot vs Tuine, 34-6
Otto Du Plessis vs John Walton, 28-0
Piet Retief vs Generaal Hertzog, 22-10
Potchefstroom Gimnasium vs Wesvalia, 21-17
President  vs Zwaanswyk, 36-27
Pretoria Boys High vs Jeppe, 29-18
Queen's High vs Carletonville, 26-22
Riebeeckrand vs Jan Viljoen, 22-15
Secunda vs Bergvlam, 76-26
St Alban's vs St Benedict's, 52-24
St David's Inanda vs Sutherland, 50-0
Steelcrest vs Kriel, 43-10
Stoffberg vs John Vorster, 36-29
Uplands College vs Curro Nelspruit, 64-0
Vereeniging Gim vs Driehoek, 36-35
Victoria Park vs Alexander Road, 22-20
Vryburg vs Schoonspruit, 48-22
Waterkloof vs Noordheuwel, 40-20
Wesvalia vs Potchefstroom Volkskool, 22-14
Wolmaransstad vs HTS Rustenburg, 40-10
Wonderboom vs HTS John Vorster, 10-8

Western Cape

Augsburg vs Porterville, 25-5
Bellville vs Worcester Gym, 30-16
Bellville-Suid vs Kasselsvlei, 27-13
Bishops vs Durbanville, 72-14
Boland Landbou vs Wynberg, 62-17
Charlie Hofmeyr vs Swartland, 45-17
Clifton vs George Campbell, 63-10
DF Malan vs Monumentpark, 30-5
Groenberg vs De Rust Futura, 38-8
Groot Brak vs York, 26-14
Hermanus vs Montagu, 35-17    
Hopefield vs Vredenburg, 42-6
Hottentots Holland vs Parel Vallei, 20-17
Hugenote vs Oudtshoorn, 46-10
Labori vs Bredasdorp, 21-17
Labori vs Wellington, 23-12
Langenhoven Hoërskool vs Montana, 53-7    
Montagu vs Bonnievale, 36-23                 
New Orleans vs Paulus Joubert, 28-18
Nico Malan vs Despatch, 39-20    
Outeniqua vs HTS Drostdy, 26-21
Overberg vs Swellendam, 62-5
Paarl Boys' High vs Rondebosch, 73-7
Paarl Gimnasium vs Oakdale, 37-2127
Pacaltsdorp vs Knysna, 17-10
Piketberg vs Jan van Riebeeck, 23-7
President  vs Zwaanswyk, 36-27
PW Botha vs Punt, 35-7
Robertson vs Bonnievale, 48-17
SACS vs Brackenfell, 26-12
Scottsdene vs Scottsville, 18-10
Somerset College vs Edgemead, 14-5
Stellenberg vs De Kuilen, 93-5
Stellenbosch vs Groendal, 33-17
The Settlers vs Westerford, 35-17
Tygerberg High vs HTS Bellville, 14-3    
Vredendal vs Clanwilliam, 34-13