Surprise Schools Results - May 27

Sun, 28 May 2017 10:21
Large sacs supporters charge 800

SCHOOLS SPOTLIGHT: Yet again, in this topsy-turvy season, there are surprises, part of the spice of sport.

The wins of SACS, St Andrew's, Helpmekaar and DHS are not every-year occurrences. Nor are some of the big wins, such as Eldoraigne's, Hoogenhout's, Fairmont's and even Helpmekaar's.

Garsfontein, Dr EG Jansen and Noord-Kaap appear to have lifted their season out of the ordinary.

Selborne are having a yoyo season - beaten by Dale, they beat Grey Bloem and then lost to St Andrew's - and they have most of the Border Craven Week side.

There were five Classic Clashes this week, won by DHS, Driehoek, Florida, Potch Gimmies and Schoonspruit of Klerksdorp.

Paarl Boys' High won their Premier Interschools match with Paul Roos, bringing up, so they reckon, a thousand days since last they lost in South Africa. They also reckon that in those thousand days, they won 51 matches.

There is a result for Skurweberg, a school at Op Die Berg in the Koue Bokkeveld where Breyton Paulse went to school.

If there is an error or an omission, please, contact paul@sportsmedia365.com.

Schools Results, May 27

Eastern Cape

Dale vs Muir, 48-22
Daniël Pienaar vs Pearson, 17-11
Framesby vs Marlow, 28-16         
Grens vs Cambridge, 26-12
Grey vs Queen’s, 24-22
Hangklip vs Middelburg, 40-22
Hudson Park vs Graeme, 12-12         
Nico Malan vs Otto du Plessis, 60-0         
St Andrew’s vs Selborne, 26-5
Stirling vs Kingswood, 21-3
Woodridge vs Victoria Park, 28-7

Free State/ Griqualand West

Bethlehem Voortrekker vs AHS Kroonstad (Rooiskool), 25-19         
Brandfort vs Zastron, 29-14
Bultfontein vs Lesideng, 45-7
Bultfontein vs Sandveld, 54-3
Diamantveld vs Landboudal, 47-14
Ficksburg vs Reitz, 13-11
Hoërskool Kroonstad (Blouskool) vs Wessel Maree, 30-24               
Hoërskool Sasolburg vs HTS Sasolburg, 23-22
Hoopstad vs Theunissen, 24-3
Noord-Kaap vs Drostdy, 22-20
Parys vs AHS Sasolburg, 27-15
Sentraal vs Louis Botha, 20-15
Vrede vs Paul Erasmus, 29-17
Welkom Gim vs Witteberg, 33-28
Wilgerivier vs HTS Welkom, 64-0

KwaZulu Natal

DHS vs Glenwood, 20-17
Kearsney vs St Stithians, 41-18
Kloof vs Gelofte, 22-8
Maritzburg College vs Hilton, 23-8
Northwood vs Clifton, 35-31
Pinetown vs George Campbell, 13-7
St Alban’s vs St Charles, 41-15
St John’s vs Michaelhouse, 39-19
Westville vs Pietermaritzburg Voortrekker, 51-10

Northvaal

Affies vs Jeppe, 52-22     
Bekker vs Leeuwenhof, 36-20
Ben Vorster vs Merensky, 43-11        
Brandwag vs Stoffberg, 12-7
Carletonville vs Roodepoort, 19-7
Centurion vs Zwartkop, 30-5        
Curro Roodeplaat vs Woodhill College, 51-11
De La Salle Holy Cross vs Greenside, 13-10
Die Wilgers vs Pretoria-Noord, 37-20
Dinamika vs Bastion, 39-17
Dr EG Jansen vs Kempton Park, 52-24
Driehoek vs Dr Malan, 34-3
Eldoraigne vs John Vorster, 93-0        
Erasmus vs Curro Hazeldean, 29-24
Florida vs Marais Viljoen, 24-14              
Garsfontein vs Menlopark, 66-21         
General Hertzog vs Standerton, 39-15
HTS Witbank vs Rob Ferreira, 30-26
Hans Moore vs Springs Boys' High, 47-14
Hans Strijdom vs Ellisras, 43-31
Helpmekaar vs Waterkloof, 45-8         
Hoërskool Alberton vs Jan Viljoen, 33-20
Hoogenhout vs Oosterland, 92-3
Hugenote vs Jeugland, 32-19
Kearsney vs St Stithians, 41-18
Lichtenburg vs Wesvalia, 48-18
Ligbron Academy vs Ermelo, 64-14
Louis Trichardt vs Frans du Toit, 49-26
Low veld vs Curro Nelspruit, 67-10
Lydenburg vs Bergvlam, 24-14
Midstream College vs Tuine, 37-5
Montana vs Wonderboom, 30-22         
Monument vs KES, 24-19              
Morgenzon Landbou vs Komatiepoort, 22-17
Nelspruit vs Middelburg, 28-14
Noordheuwel vs Die Anker, 34-27    
Northwood vs Clifton, 35-31
Oos-Moot vs Overkruin, 84-10         
Pietersburg vs Tom Naudé, 36-12    
Potchefstroom Gim vs Potchefstroom Volkskool, 32-18     
President vs Edenvale, 41-12
Pretoria Boys High vs Parktown, 21-14
Pretoria THS vs Gerrit Maritz, 19-10
Randburg vs Riebeeckrand, 29-22
Schoonspruit vs Wolmaransstad, 17-15
St Alban’s vs St Charles, 41-15
St Andrew’s vs Selborne, 26-5
St John’s vs Michaelhouse, 39-19
Trinityhouse vs Fochville, 38-3
Vereeniging Gimnasium vs Heidelberg Volkskool, 32-22
Vryburg vs Hartebeespoort, 41-7
Warmbad vs Eric Louw, 22-11
Zeerust vs Schweizer-Reneke, 20-0

Western Cape

Bishops vs Wynberg, 24-20
Bonnievale vs Worcester Secondary, 40-6     
Brackenfell vs Bellville, 16-11
Charlie Hofmeyr vs Augsburg, 28-15
DF Malan vs De Kuilen, 43-5
Fairmont vs Fairbairn, 93-7
Glenwood House vs Knysna, 17-12     
Groenberg vs Skurweberg, 40-10          
Hamlets RFC vs HTS Bellville, 19-18
Hermanus vs Worcester Gym, 36-18
Hopefield vs Piketberg, 25-14    
Hottentots Holland vs Monumentpark, 32-22
Kasselsvlei vs Milnerton, 25-21
Labori vs Weltevrede, 14-10
Langenhoven Hoërskool vs Jan van Riebeeck, 47-22    
Lutzville vs Vredendal, 38-3
Montagu vs Montana, 17-0
Noord-Kaap vs Drostdy, 22-20
Outeniqua vs Oakdale, 19-15    
Overberg vs Emil Weder, 30-17
Paarl Boys High vs Paul Roos, 21-9
Paulus Joubert vs Charleston Hill, 15-8
Porterville vs Vredendal, 19-6
President vs Edgemead, 43-19
Punt vs Oudtshoorn, 19-16
Robertson vs Swellendam, 33-20
SACS vs Paarl Gim, 22-19
Schoonspruit vs Klein Nederburg, 36-27    
Somerset College vs Excelsior, 20-7     
Stellenberg vs Rondebosch, 33-21     
Stellenbosch vs Vredenburg, 27-19
Strand vs Parel Vallei, 19-0    
Swartland vs Langenhoven Gimnasium, 41-5
Tygerberg vs Durbanville, 41-24
York vs Pacaltsdorp, 17-12
York vs Sentraal, 14-12