Schools Results - 24 March 2018

Sun, 25 Mar 2018 16:33
Large glenwood v college 800

Gauteng, it seemed, was waterlogged and as a result several matches were cancelled or postponed.

Scheduled matches that seem not to have taken place: Affies vs Helpmekaar, KES vs Pretoria Boys High, EG Jansen vs Rustenburg, HTS Middelburg vs Pietersburg, Kempton Park vs Monument, Waterkloof vs Nelspruit, St John’s vs Parktown, St Stithians vs St Benedict’s, Wonderboom vs Ben Viljoen, Oos-Moot vs Centurion, Frikkie Meyer vs Klerksdorp, Die Anker vs Wesvalia.
 
If we have left out any results or got any wrong, please, send to paul@sportsmedia365.com.
 
Included in these results are those of the Graeme Rugby Day which we shall report on separately, and also rugby days at Brackenfell and Porterville.
 
The most publicised match over the weekend was the encounter between Maritzburg College and Glenwood in Pietermaritzburg.
 
Holy Week has started and that means the five annual Easter Tournaments.
 
Results, 24 March 2018
 
Eastern Cape
 
Dale vs Nico Malan, 14-13
Despatch vs Middelburg, 30-19
Die Brandwag vs Queen’s, 43-27
Die Wilgers vs Bergsig, 37-26 
Framesby vs Kingswood, 22-13
Grey vs Graeme, 34-5
Marlow vs Duineveld, 53-8
Otto du Plessis vs Cradock, 7-0
Pearson vs Muir, 34-19
Selborne vs Marlow, 27-18
St Andrew’s vs Hudson Park, 22-14
Stirling vs Port Rex, 50-12
Union High vs Cambridge, 17-14
 
Free State/Griqualand West
 
AHS Kroonstad vs Riebeeckstad, 26-15
Goudveld vs Sentraal, 45-14 
Hoërskool Kroonstad vs Kalahari, 5-5
Langenhoven High vs Namaqualand, 27-15
Marlow vs Duineveld, 53-8
Noord-Kaap vs Witteberg, 49-27
Sand du Plessis vs HTS Sasolburg, 40-21
Welkom Gimnasium vs Louis Botha, 43-21 
 
Kwa-Zulu Natal
 
Ferrum vs Volksrust, 33-14
Glenwood vs Maritzburg College, 37-12
Pionier vs Wilgerivier, 41-29
Westville vs Northwood, 22-13
 
Northvaal
 
Allen Glen vs Greenside, 68-5
Ben Vorster vs Ellisras, 84-7
Birchleigh vs Goudrif, 48-24
Curro Heuwelkruin vs HTS Tom Naudé, 48-20
Curro Nelspruit vs Penryn College, 19-10
Despatch vs Middelburg, 30-19
Die Wilgers vs Bergsig, 37-26 
Ermelo vs Midstream College, 23-14
Florida vs Dr Malan, 57-8 
Frikkie Meyer vs Wonderboom, 36-8
Garsfontein vs Kempton Park, 18-8
Grantleigh vs Beaulieu, 21-12
Hans Moore vs Dr Malan, 24-24
Hoogenhout vs Riebeeckrand, 13-12
HTS Middelburg vs Hoërskool Pietersburg 12
Jeppe vs St Alban’s, 33-27
Jeugland vs Hugenote, 26-20
Lichtenburg vs Marais Viljoen, 37-31
Linden vs Hartbeespoort, 57-12
Lydenburg vs Merensky, 67-14 
Menlopark vs Eldoraigne, 74-5
Pietersburg vs HTS Middelburg, 12-12
Pionier vs Wilgerivier, 41-29
Potchefstroom Gim vs Montana, 27-21
Potchefstroom Volkskool vs Noordheuwel, 39-22
Randburg vs Driehoek, 34-14
Rand Park vs Trinityhouse, 25-18
Transvalia vs Garsfontein, 48-3
Uplands College vs Penryn, 33-12
Vereeniging Gim vs Jan Viljoen, 15-13
Wessel Maree vs Schweizer-Reneke, 15-12
Zwartkop vs Driehoek, 56-13
 
Western Cape
 
Bishops vs Hopefield, 24-7 
Bonnievale vs Fairbairn, 55-0
Brackenfell vs Strand, 27-20
DF Malan vs Milnerton, 37-13
DF Malan vs Swartland, 38-3
Dirkie Uys vs Bosmansdam, 52-0
Drostdy vs Bellville, 40-18
Durbanville vs Milnerton, 26-13
Fairmont vs Labori, 13-13
Hermanus vs Hugenote, 24-17
HTS Bellville vs JG Meiring, 10-3
Langenhoven Hoërskool vs Namaqualand, 27-15
Oakdale vs Liceo Mendoza (Argentina), 46-12
Paarl Boys' High vs Grens, 64-8 
Paarl Gim vs Durbanville, 38-0
Porterville vs Overberg, 20-6
President vs Liceo Mendoza  (Argentina), 29-17
Schoonspruit vs Hawston, 22-5
Tulbagh vs Montana, 31-0
Wynberg vs Brackenfell, 38-29