SUPER RUGBY: Round Nine teams

Thu, 12 Apr 2018 09:39
Large super rugby trophy with background 800

ONE STOP SHOP: Here are all the teams for this week's matches.

Friday, April 13:

Hurricanes v Chiefs
(Westpac Stadium, Wellington - Kick-off: 19.35; 07.35 GMT)

Teams:

Hurricanes: 15 Jordie Barrett, 14 Vince Aso, 13 Matt Proctor, 12 Ngani Laumape, 11 Ben Lam, 10 Beauden Barrett, 9 Jamie Booth, 8 Gareth Evans, 7 Sam Henwood, 6 Brad Shields (captain), 5 Sam Lousi, 4 Vaea Fifita, 3 Jeff Toomaga-Allen, 2 Ricky Riccitelli, 1 Toby Smith.
Replacements: 16 James O'Reilly, 17 Chris Eves, 18 Ben May, 19 Michael Fatialofa, 20 Reed Prinsep, 21 Richard Judd, 22 Ihaia West, 23 Wes Goosen.

Chiefs: 15 Charlie Ngatai, 14 Sean Wainui, 13 Anton Lienert-Brown, 12 Johnny Faauli, 11 Solomon Alaimalo, 10 Damian McKenzie/Marty McKenzie, 9 Te Toiroa Tahuriorangi, 8 Taleni Seu, 7 Sam Cane (captain), 6 Lachlan Boshier, 5 Tyler Ardron/Michael Allardice, 4 Brodie Retallick, 3 Angus Ta’avao-Matau, 2 Nathan Harris, 1 Aidan Ross.
Replacements: 16 Liam Polwart, 17 Karl Tu’inukuafe, 18 Jeff Thwaites, 19 Luke Jacobson, 20 Liam Messam, 21 Jonathan Taumateine, 22 Marty McKenzie/Tiaan Falcon, 23 Alex Nankivell.

Saturday, April 14:

Sunwolves v Blues
(Prince Chichibu Memorial Stadium, Tokyo - Kick-off: 12.05; 15.05 NZ time; 03.05 GMT)

Teams:

Sunwolves: 15 Kotaro Matsushima, 14 Semisi Masirewa, 13 Timothy Lafaele, 12 Michael Little, 11 Lomano Lava, 10 Yu Tamura, 9 Yutaka Nagare (captain), 8 Kazuki Himeno, 7 Pieter Labuschagne, 6 Yoshitaka Tokunaga, 5 Grant Hattingh, 4 James Moore, 3 Jiwon Koo, 2 Shota Horie, 1 Craig Millar.
Replacements: 16 Jaba Bregvadze, 17 Shintato Ishihara, 18 Nikoloz Khataishvili, 19 Wimpie van der Walt, 20 Willem Britz, 21 Fumaiki Tanaka, 22 Hayden Parker, 23 William Tupou.

Blues: 15 Michael Collins, 14 Jordan Hyland, 13 Orbyn Leger, 12 Rieko Ioane, 11 Matt Duffie, 10 Stephen Perofeta, 9 Jonathan Ruru, 8 Akira Ioane, 7 Kara Pryor, 6 Jimmy Tupou, 5 Josh Goodhue, 4 Patrick Tuipulotu, 3 Ofa Tu'ungafasi, 2 James Parsons (captain), 1 Pauliasi Manu. 
Replacements: 16 Matt Moulds, 17 Ross Wright, 18 Mike Tamoaieta, 19 Ben Neenee, 20 Dalton Papali'i, 21 Sam Nock, 22 Bryn Gatland, 23 TJ Faiane.

Melbourne Rebels v Jaguares
(AAMI Park, Melbourne - Kick-off: 15.15; 02.15 Argentina time; 05.15 GMT)

Teams:

Melbourne Rebels: 15 Dane Haylett-Petty, 14 Jack Maddocks, 13 Tom English, 12 Billy Meakes, 11 Marika Koroibete, 10 Jack Debreczeni, 9 Will Genia, 8 Amanaki Mafi, 7 Richard Hardwick, 6 Ross Haylett-Petty, 5 Adam Coleman, 4 Geoff Parling, 3 Sam Talakai, 2 Anaru Rangi, 1 Tetera Faulkner.
Replacements: 16 Jordan Uelese, 17 Ben Daley, 18 Jermaine Ainsley, 19 Matt Philip, 20 Colby Fainga'a, 21 Lopeti Timani, 22 Michael Ruru, 23 Sefa Naivalu.

Jaguares: 15 Emiliano Boffelli, 14 Ramiro Moyano, 13 Matias Orlando, 12 Jeronimo De La Fuente, 11 Sebastian Cancelliere, 10 Nicolas Sanchez, 9 Martin Landajo, 8 Javier Ortega Desio, 7 Marcos Kremer, 6 Pablo Matera (captain), 5 Tomas Lavanini, 4 Guido Petti Pagadizaval, 3 Nahuel Tetaz Chaparro, 2 Julian Montoya, 1 Santiago Garcia Botta.
Replacements: 16 Agustin Creevy, 17 Javier Manuel Diaz, 18 Juan Pablo Zeiss, 19 Matias Alemanno, 20 Leonardo Senatore, 21 Gonzalo Bertranou, 22 Bautista Ezcurra, 23 Joaquin Tuculet.

Highlanders v Brumbies
(Forsyth Barr Stadium, Dunedin - Kick-off: 19.35; 17.35 AEST; 07.35 GMT)

Teams:

Highlanders: 15 Ben Smith (co-captain), 14 Waisake Naholo, 13 Rob Thompson, 12 Tei Walden, 11 Tevita Li, 10 Lima Sopoaga, 9 Aaron Smith, 8 Luke Whitelock, 7 Dillon Hunt, 6 Shannon Frizell, 5 Tom Franklin, 4 Jackson Hemopo, 3 Siate Tokolahi, 2 Liam Coltman, 1 Daniel Lienert-Brown. 
Replacements: 16 Ash Dixon (co-captain), 17 Aki Seiuli, 18 Kalolo Tuiloma, 19 Alex Ainley, 20 Elliot Dixon, 21 Kayne Hammington, 22 Fletcher Smith, 23 Matt Faddes. 

Brumbies: 15 Tom Banks, 14 James Dargaville, 13 Tevita Kuridrani, 12 Christian Lealiifano, 11 Chance Peni, 10 Wharenui Hawera, 9 Matt Lucas, 8 Isi Naisarani, 7 David Pocock, 6 Tom Cusack, 5 Blake Enever, 4 Rory Arnold, 3 Allan Alaalatoa, 2 Folau Fainga'a, 1 Scott Sio.
Replacements: 16 Robbie Abel, 17 Nic Mayhew, 18 Leslie Leuluaialii-Makin, 19 Sam Carter, 20 Michael Oakman-Hunt, 21 Joe Powell, 22 Kyle Godwin, 23 Andrew Smith.

Waratahs v Reds
(Sydney Cricket Ground, Sydney - Kick-off: 19.45; 09.45 GMT)

Teams:

Waratahs: 15 Bryce Hegarty, 14 Alex Newsome, 13 Curtis Rona, 12 Kurtley Beale, 11 Taqele Naiyaravoro, 10 Bernard Foley, 9 Jake Gordon, 8 Michael Wells, 7 Michael Hooper (captain), 6 Will Miller, 5 Rob Simmons, 4 Ned Hanigan, 3 Sekope Kepu, 2 Damien Fitzpatrick, 1 Tom Robertson.
Replacements: 16 Hugh Roach, 17 Harry Johnson-Holmes, 18 Paddy Ryan , 19 Tom Staniforth, 20 Jed Holloway, 21 Nick Phipps, 22 Lalakai Foketi, 23 Cameron Clark.

Reds: 15 Aidan Toua, 14 Filipo Daugunu, 13 Chris Feauai-Sautia, 12 Samu Kerevi, 11 Izaia Perese, 10 Jono Lance, 9 James Tuttle, 8 Caleb Timu, 7 Liam Wright, 6 Lukhan Tui, 5 Kane Douglas, 4 Izack Rodda, 3 Ruan Smith, 2 Brandon Paenga-Amosa, 1 James Slipper (captain).     
Replacements: 16 Alex Mafi, 17 Jean-Pierre Smith, 18 Sef Fa’agase, 19 Adam Korczyk, 20 Angus Scott-Young, 21 Tate McDermott, 22 Hamish Stewart, 23 Jordan Petaia.

Sharks v Bulls
(Kings Park, Durban - Kick-off: 17.15; 15.15 GMT)

Teams:

Sharks: 15 Curwin Bosch, 14 Sibusiso Nkosi, 13 Lukhanyo Am, 12 Andre Esterhuizen, 11 Lwazi Mvovo, 10 Robert du Preez, 9 Louis Schreuder, 8 Lubabalo Mtembu, 7 Jean-Luc du Preez, 6 Philip van der Walt, 5 Stephan Lewies, 4 Ruan Botha (captain), 3 Thomas du Toit, 2 Chiliboy Ralepelle, 1 Tendai Mtawarira.
Replacements: 16 Armand van der Merwe, 17 Juan Schoeman, 18 John-Hubert Meyer, 19 Tyler Paul, 20 Daniel du Preez, 21 Cameron Wright, 22 Marius Louw, 23 Kobus van Wyk.

Bulls: 15 Warrick Gelant, 14 Johnny Kötze, 13 Jesse Kriel, 12 Burger Odendaal (captain), 11 Divan Rossouw, 10 Handré Pollard, 9 Ivan van Zyl, 8 Hanro Liebenberg, 7 Thembelani Bholi, 6 Marco van Staden, 5 Lodewyk de Jager, 4 Rudolph Snyman, 3 Trevor Nyakane, 2 Adriaan Strauss, 1 Pierre Schoeman.
Replacements: 16 Jaco Visagie, 17 Lizo Gqoboka, 18 Frans van Wyk, 19 Jason Jenkins, 20 Roelof Smit, 21 André Warner, 22 Manie Libbok, 23 Duncan Matthews.

There are currently no matches being played
FIXTURE GMT VENUE
Fri, 27 April 2018
Hurricanes v Sunwolves 07h35 Wellington
Stormers v Rebels 13h00 Newlands
Leicester Tigers v Newcastle Falcons 18h45 Welford Road
Sat, 28 April 2018
Reds v Lions 05h05 Suncorp Stadium
Blues v Jaguares 07h35 Eden Park
Brumbies v Crusaders 09h45 Canberra
Kings v Cheetahs 13h00 Nelson Mandela Bay Stadium
Exeter Chiefs v Sale Sharks 14h00 Sandy Park
Worcester Warriors v Harlequins 14h00 Sixways
Gloucester v Bath 14h00 Kingsholm
Connacht v Leinster 14h05 Sportsground
Dragons v Scarlets 14h05 Rodney Parade
Bulls v Highlanders 15h15 Loftus Versfeld
Treviso v Zebre 16h00 Stadio Monigo
Cardiff Blues v Ospreys 16h35 Cardiff Arms Park
Munster v Ulster 16h35 Thomond Park
Edinburgh v Glasgow Warriors 18h35 Myreside
Sun, 29 April 2018
London Irish v Saracens 14h00 Madejski Stadium
Wasps v Northampton Saints 14h00 Ricoh Arena
RESULT SCORE
Sun, 22 April 2018
Racing Metro v Munster 27 | 22
Brumbies v Jaguares 20 | 25
Sat, 21 April 2018
Ulster v Glasgow Warriors 36 | 15
Zebre v Ospreys 37 | 14
Sharks v Stormers 24 | 17
Leinster v Scarlets 38 | 16
Bulls v Rebels 28 | 10
Reds v Chiefs 12 | 36
Crusaders v Sunwolves 33 | 11
Fri, 20 April 2018
Waratahs v Lions 0 | 29
Blues v Highlanders 16 | 34
Sun, 15 April 2018
Saracens v Bath 41 | 6
London Irish v Exeter Chiefs 5 | 45
Sat, 14 April 2018
Leinster v Treviso 15 | 17
Kings v Cardiff Blues 12 | 45
SUPER RUGBY
MORE LOGS
Pool AU
Team P W D L Pts
Waratahs 8 5 1 2 24
Rebels 87 4 0 4 21
Brumbies 8 3 0 5 15
Reds 8 3 0 5 13
Sunwolves 8 0 0 8 2
Pool NZ
Team P W D L Pts
Crusaders 8 6 0 2 29
Hurricanes 7 6 0 1 27
Chiefs 8 6 0 2 26
Highlanders 7 5 0 2 24
Blues 8 2 0 6 12
Pool SA
Team P W D L Pts
Lions 9 6 0 3 30
Bulls 8 4 0 4 19
Sharks 9 3 1 5 18
Jaguares 9 4 0 5 16
Stormers 9 3 0 6 14