PREVIEW: U20 Championship, Round Two

Sat, 03 Jun 2017 16:41
Large sa u20 c france u20 800

UNDER-20 SPOTLIGHT: It may only by the second Round of the Under-20 Championship 2017, but some teams already find themselves in the last chance saloon with victories a must on Sunday if they are to keep their hopes of reaching the semifinals alive.

Six Nations trio Wales, Scotland and 2016 runners-up Ireland all suffered defeats on the opening day and will be looking to bounce back.

France and 2012 champions South Africa are in a slightly better position after drawing their Pool C encounter, but with only the three pool winners guaranteed a place in the semifinals no team will want to go into the final round of pool matches needing to chase points to remain in the title picture.

In Pool A defending champions England take on the familiar foe Wales after their remarkable win against Samoa in the opening match.

Another bonus-win for England would mean that their qualify for the semifinals.

However they face a desperate Wales side, who will be eager to register a win after a loss against Austalia.

Similar to England, bonus-points wins for Argentina and New Zealand would mean their top their respective pools and will be in a more favourable positon heading into the last round-robin phase of the tournament.  

Australia and Italy could also enhance their chances of reaching the play-offs.

However, like Wales,  a bonus-point win against New Zealand could be too much of a task for the Azzurrini.

While Australia will have an easier day at the office when their meet Samoa for the second time in little more than a month.

For South Africa, the match against Georgia is must win to restore the faith of the nations in the team and to enhance their chances of qualification in a pool who turned out to be quite competitive.

In an all North-affair Ireland will be hoping that another one-point victory in the Six Nations doesn't get turned into a loss by the same margin as was the case in their opening encounter with Italy because, if they lose to Scotland in Kutaisi their hopes of reaching a third semifinal in four years will be over.

Sunday, June 4

Round two, fixtures:

Argentina U20 v France U20
Ireland U20 v Scotland U20
New Zealand U20 v Italy U20
Australia U20 v Samoa U20
South Africa U20 v Georgia U20
England U20 v Wales U20

* Click here for a look at ROUND ONE RESULTS and LATEST STANDINGS!

Confirmed teams for Round two:

Pool A:

England: 15 Tom Parton, 14 Sam Aspland-Robinson, 13 Max Wright, 12 Theo Brophy Clews, 11 Gabriel Ibitoye, 10 Max Malins (captain), 9 Harry Randall, 8 Zach Mercer, 7 Ben Earl, 6 Josh Bayliss, 5 Justin Clegg, 4 Jack Nay, 3 Ciaran Knight, 2 Henry Walker, 1 Ralph Adams-Hale.
Replacements: 16 Joe Mullis, 17 Ollie Dawe, 18 Marcus Street, 19 Josh Caulfield, 20 Max Davies, 21 Alex Mitchell, 22 Jacob Umaga, 23 Will Butler.

Wales: 15 Will Talbot-Davies, 14 Jared Rosser, 13 Ioan Nicholas, 12 Owen Lane, 11 Ryan Conbeer, 10 Arwel Robson, 9 Dane Blacker, 8 Aled Ward, 7 Will Jones, 6 Shane Lewis-Hughes, 5 Sean Moore, 4 Will Griffiths, 3 Kieron Assiratti, 2 Ellis Shipp, 1 Rhys Carre.
Replacements: 16 Owen Hughes, 17 Tom Mably, 18 Stef Thomas, 19 Callum Bradbury, 20 James Botham, 21 Reuben Morgan-Williams, 22 Ben Jones, 23 Joe Goodchild.

Samoa: 15 Alexander Pohla, 14 Tanielu Tele'a, 13 Hunter Paisami, 12 Tagaloa Fonoti, 11 Darren Moore, 10 Grayson Whitman, 9 Pupi Ah See, 8  Sione Tuipolotu , 7 Caleb Faalili, 6 Wyatt Setu, 5 Peato Toeafe, 4 Julius Togafau, 3 Suetena Asomua, 2 Noel Sanft, 1  Ivan Fepuleai.
Replacements: 16 Frank Tupuola, 17  Setu Enoka , 18  Afioga Ielemia , 19 Shammah-Anthony Solomona, 20  Francis Ah Him, 21  Howard Tagoai, 22 Godinet Tinei, 23  Ricky Pauli Ene.

Australia: 15 Liam McNamara, 14 Henry Hutchison, 13 Dylan Riley, 12 Nick Jooste, 11 Simis Tupou, 10 Hamish Stewart, 9 Harry Nucifora, 8 Rob Valetini, 7 Lachland Anderson, 6 Angus Scott-Young, 5 Harrison Hockings, 4 Lachland Swinton, 3 Harry Johnson-Holmes, 2 Efi Maafu, 1 Cody Walker.
Replacements: 16 Jordan Uelese, 17 Sama Malolo, 18 Shambeckler Vui, 19 Angnus Blyth, 20 Reece Hewat, 21 Harrison Goddard, 22 Sione Tuipulotu, 23 Jayden Ngamanu.

Pool B:

New Zealand: 15 Will Jordan, 14 Jona Nareki, 13  Braydon Ennor, 12 Orbyn Leger, 11 Caleb Clarke, 10 Tiaan Falcon, 9 Kemara Hauiti-Parapara, 8 Marino Mikaele-Tuu, 7 Adrian Choat, 6 Luke Jacobson (captain), 5 Sam Caird, 4 Isaia Walker-Leawere, 3 Pouri Rakete-Stones, 2 John (JP) Sauni, 1 Ezekiel Lindenmuth. 
Replacements: 16 Alex Fidow, 17 Harrison Allan, 18 Ryan Coxon, 19 Jacob Pierce, 20 Tom Christie, 21 Ereatara Enari, 22 Tamati Tua, 23 Tima Faingaanuku.

Italy: 15 Simone Cornelli, 14 Andrea Bronzini, 13 Roberto Dal Zilio, 12 Alessandro Forcucci, 11 Andrea De Masi, 10 Filippo Di Marco, 9 Matteomaria Panunzi, 8 Giovanni Licata, 7 Lodovico Manni, 6 Michele Lamaro, 5 Niccolò Cannone, 4 Daniel Orso, 3 Marco Riccioni (captain), 2 Alberto Rollero, 1 Daniele Rimpelli.
Replacemets: 16 Matteo Luccardi, 17 Danilo Fischetti, 18 Dante Gavrilita, 19 Edoardo Iachizzi, 20 Lorenzo Masselli, 21 Charly Vincenzo Ernst Trussardi, 22 Antonio Rizzi, 23 Dario Schiabel.

Scotland: 15 Blair Kinghorn, 14 Robbie Nairn, 13 Ross McCann, 12 Stafford McDowall, 11 Darcy Graham, 10 Connor Eastgate, 9 Andrew Simmers, 8 Matt Fagerson, 7 Luke Crosbie, 6 Bruce Flockhart, 5 Callum Hunter-Hill (captain), 4 Alex Craig, 3 Adam Nicol, 2 Fraser Renwick, 1 George Thornton.
Replacements: 16 Robbie Smith, 17 Fergus Bradbury, 18 Ross Dunbar, 19 Hamish Bain, 20 Tom Dodd, 21 Charlie Shiel, 22 Josh Henderson, 23 Patrick Anderson.

Ireland: 15 Alan Tynan, 14 Jack Kelly, 13 Gavin Mullin, 12 Ciaran Frawley, 11 Calvin Nash, 10 Conor Dean, 9 Jack Stafford, 8 Caelan Doris, 7 Paul Boyle (captain), 6 Sean Masterson, 5 Oisin Dowling, 4 Fineen Wycherley, 3 Charlie Connolly, 2 Ronan Kelleher, 1 Jordan Duggan.
Replacements: 16 Adam Moloney, 17 Greg McGrath, 18 Peter Cooper, 19 Jack Regan, 20 Gavin Coombes, 21 Jonny Stewart, 22 Angus Curtis, 23 Michael Silvester.

Pool C:

South Africa: 15 Jeanluc Cilliers, 14 Yaw Penxe, 13 Wandisile Simelane, 12 Damian Willemse, 11 Gianni Lombard, 10 Manie Libbok, 9 Embrose Papier, 8 Juarno Augustus, 7 Ernst van Rhyn (captain), 6 Len Massyn, 5 Reinhard Nothnagel, 4 Salmaan Moerat, 3 Carlu Sadie, 2 Johan Grobbelaar, 1 Kwenzo Blose.
Replacements: 16 Gerhard Steenekamp, 17 Daniel Jooste, 18 Wikus Groenewald, 19 Hendre Stassen, 20 Zain Davids, 21 Francois de Villiers, 22 Stedman Gans, 23 Curwin Bosch.

Georgia: 15 Miriani Modebadze, 14 Akaki Tabutsadze, 13 Bezhani Gavashelishvili, 12 Giorgi Kveseladze, 11 Davit Meskhi, 10 Tedo Abzhandadze, 9 Gela Aprasidze, 8 Shota Areshidze, 7 Ilia Spanderashvili, 6 Tornike Jalagonia, 5 Lashia Jaiani, 4 Koba Jimsheleishvili, 3 Lasha Tabidze, 2 Guram Papidze, 1 Ushangi Tcheishvili.
Replacements: 16 Tengiz Zamtaradze, 17 Guram Gogichashvili, 18 Revaz Dugladze, 19 Beka Saghinadze, 20 Aleksandre Kalmakhelidze, 21 Luka Dvalishvili, 22 Giorgi Tsiklauri, 23 Giorgi Gogoladze.‚Äč

Argentina: 15 Santiago Carreras, 14 Tomás Malanos (captain), 13 Félix Luna, 12 Teo Castiglioni, 11 Luciano Gonzáles, 10 Juan B Daireaux, 9 Matías Sauze, 8 Santiago Ruiz, 7 Agustín Medrano, 6 Bautista Stávile, 5 Marcos Kremer, 4 Franco Molina, 3 Alejandro Luna, 2 José Luis Gonzáles, 1 Santiago Pullela.
Replacements: 16 Leonel Oviedo, 17 Rodrigo Martínez, 18 Mayco Vivas, 19 Lucas Paulos, 20 Nicolàs Walker, 21 Gonzalo García, 22 Tomás Albornoz, 23 Juan Castro.

France: 15 Romain Buros, 14 Lucas Tauzin, 13 Theo Millet, 12 Alex Arrate, 11 Gabriel Ngandebe, 10 Romain Ntamack, 9 Arthur Coville, 8 Charlie Francoz, 7 Baptiste Pesenti, 6 Alexandre Roumat, 5 Mickaël Capelli, 4 Florian Verhaeghe, 3 Zakaria El Fakir, 2 Florian Dufour, 1 Hassane Kolingar.
Replacements: 16 Ugo Boniface, 17 Peato Mauvaka, 18 Henri Colombe, 19 Ibrahim Diallo, 20 Dylan Cretin, 21 Selevasio Tolofua, 22 Baptiste Couilloud, 23 Pablo Uberti.

There are currently no matches being played
FIXTURE GMT VENUE
Fri, 29 September 2017
Sharks v Golden Lions 17h00 Durban
Worcester Warriors v Saracens 18h35 Sixways
Newcastle Falcons v London Irish 18h35 Kingston Park
Sale Sharks v Gloucester 19h00 AJ Bell Stadium
Leinster v Edinburgh 19h35 RDS Arena
Glasgow Warriors v Treviso 19h35 Scotstoun Stadium
Scarlets v Connacht 19h35 Parc y Scarlets
Sat, 30 September 2017
Griquas v Free State Cheetahs 12h00 Kimberley
Leicester Tigers v Exeter Chiefs 13h00 Welford Road
Munster v Cardiff Blues 13h30 Thomond Park
Cheetahs v Ospreys 14h00 Bloemfontein
Northampton Saints v Harlequins 14h00 Franklin's Gardens
Wasps v Bath 14h00 Ricoh Arena
Zebre v Ulster 14h35 Stadio Sergio Lanfranchi
South Africa v Australia 15h05 Bloemfontein
Dragons v Kings 18h35 Rodney Parade
Sun, 01 October 2017
Argentina v New Zealand 22h30 Estadio Jose Amalfitani
Blue Bulls v Western Province 12h30 Loftus Versfeld
UNDER-20 WORLD CUP
MORE LOGS
Pool A
Team P W D L Pts
England U20 3 3 0 0 14
Australia U20 3 2 0 1 10
Wales U20 3 1 0 2 6
Samoa U20 3 1 0 3 1
Pool B
Team P W D L Pts
New Zealand U20 3 3 0 0 15
Scotland U20 3 2 0 1 9
Italy U20 3 1 0 2 6
Ireland U20 3 0 0 3 2
Pool C
Team P W D L Pts
South Africa U20 3 2 1 0 12
France U20 3 2 1 0 11
Argentina U20 3 1 0 2 6
Georgia U20 3 0 0 3 0