Preview: Varsity Cup, Round Nine

Sun, 26 Mar 2017 17:55
Large varsity cup ball kicked 800

FINAL FOUR: The spotlight will be focussed on just two matches as those teams jostle to end in the top two to be able to host a semi-final. Tauriq Ebrahim reports.

The action gets underway in Potchefstroom in what is a must-win encounter for both sides. The home side, Pukke, will need to defeat the table-topping Tuks with a bonus-point if they are to snatch a semi-final spot away from Shimlas.

Similarly, a bonus-point victory for Tuks would see them top the table and host a semi-final and possible Final, should they progress. Failure to do so will leave the door open for either Maties or UJ to claim top spot.

By the time Maties and UJ take to the field, they will know if top spot remains a reality or not. Even if top spot is no longer up for grabs, a win for either side will see them host a semi-final.

In the other matches - which will not affect the outcome of the top four - CUT-Ixias host NMMU-Madibaz in a match to avoid last place on the log and Wits host UCT-Ikeys.

All the Round Nine action!

NWU-Pukke v UP-Tuks
(Potchefstroom, Kick-off: 16.45, 14.45 GMT)

NWU-Pukke: 15 Tapiwa Mafura, 14 Jimmy Mpailane, 13 Elden Schoeman, 12 Jaap Pienaar, 11 Lungelo Gosa, 10 Julian Delicado, 9 Chriswill September, 8 Jeandre Rudolph (captain), 7 Marno Redelinghuys, 6 Boela Venter, 5 Walt Steenkamp, 4 Jaco Swanepoel, 3 Morne Strydom, 2 Wilmar Arnoldi, 1 Matimu Manganyi.
Replacements: 16 Dane van der Westhuizen, 17 Nico van Tonder, 18 Dewald Dekker, 19 Ruan Venter, 20 Wandile Mazibuko, 21 Caleb Louw, 22 Nkululeko Mcuma, 23 Dean Stokes.

UP-Tuks: 15 Divan Rossouw, 14 Dewald Naude, 13 Toko Maebane, 12 Impi Visser, 11 Sibahle Maxwane, 10 Tinus de Beer, 9 Andre Warner, 8 Clyde Davids, 7 Chris Massyn (captain), 6 Marco van Staden, 5 Aston Fortuin, 4 Bryan Leitch, 3 Neethling Fouche, 2 Els Corniel, 1 Andrew Beerwinkel.
Replacements: 16 Jan-Henning Campher, 17 Jaco Holtzhausen, 18 Marius Verwey, 19 Eduan Lubbe, 20 Embrose Papier, 21 Manie Libbok, 22 Joshua Stander, 23 Franco van den Berg.

Referee: Stuart Berry
Assistant referee: Local
TMO: Willie Vos

CUT-Ixias v NMMU-Madibaz
(Bloemfontein, Kick-off: 18.30, 16.30 GMT)

CUT-Ixias: Ruan Wasserman, 14 Toolo Mosego, 13 Gert Cronje, 12 Ruben Heymans, 11 Koki Moganeng, 10 Martin Jacobs, 9 Dean Jacobs, 8 Stefan Kruger, 7 Vincent Maruping, 6 Jean Small, 5 BrendanVerster, 4 Andre Venter, 3 Chrisjan du Toit, 2 Henco Smit, 1 Kabous van Schalkwyk.
Replacements: 16 Stefan Jacobs, 17 Kyle Ess, 18 Francois du Toit, 19 Kian Skippers, 20 Sylvester Makakole, 21 Frans Hugo, 22 Olwethu Ndakisa, 23 Denver Kleu.

NMMU-Madibaz: 15 Lindelwe Zungu, 14 Ivan-John du Preez, 13 Thomas Kean, 12 Andile Jho (captain), 11 Athenkosi Mayinje, 10 Simon Bolze, 9 Rouche Nel, 8 Justin Hollis, 7 Wynand Grassmann, 6 Stephanus Nieuwoudt, 5 Gerrit Huisamen, 4 Ryeno du Toit, 3 Nicolas Oosthuizen, 2 Jean-Pierre Jamieson, 1 Xandre Vos.
Replacements: 16 Nathan Gogela, 17 Ronnie Beyl, 18 Nicolas Roebeck, 19 Hayden Tharrat, 20 Henry Brown, 21 Luvo Claassen, 22 Siphumele Msutwana, 23 Jixie Molapo.

Referee: Stephan Geldenhuys
Assistant referee: Local

Wits v UCT-Ikeys
(Johannesburg, Kick-off: 18.30, 16.30 GMT)

Wits: 15 Gianni Lombard, 14 Kwanele Ngema, 13 Wandisile Simelane, 12 Tyrone Green, 11 Joshua Jarvis, 10 Warren Gilbert, 9 Ruan Cloete, 8 Constant Beckerling, 7 Conor Brockschmidt, 6 Ruan Macdonald, 5 Rhyno Herbst, 4 Graham Logan, 3 Luvuyo Pupuma, 2 CJ Conradie, 1 CJ Greeff.
Replacements: 16 Justin Brandon, 17 Brandon Palmer, 18 Pascal Snyman, 19 Jethro de Lange, 20 Luxolo Ntsepe, 21 Brandon Hewitt, 22 AJ van Blerk, 23 Ameer Williams.

UCT-Ikeys: 15 Lohan Lubbe, 14 Rayno Mapoe, 13 Tristan Mouton, 12 Hendrik Lategan, 11 Joel Smith, 10 Robert Anderson, 9 Michael Henning, 8 Nyasha Tarusenga, 7 Kuyenzeka Xaba, 6 Jason Klaasen (captain), 5 Gary Porter, 4 Duncan Saffy, 3 Michael Kumbirai, 2 Cuan Hablutzel, 1 Wayrin Losper.
Replacements: 16 Msizi Zondi, 17 William Day, 18 Lee-Marvin Mazibuko, 19 Alva Senderayi, 20 Sanele Malwane, 21 Hilio de Abreu, 22 Suwilanji Chibale, 23 Luke Stringer.

Referee: Lesego Legoete
Assistant referee: Local

Maties v UJ
(Stellenbosch, Kick-off: 19.00 17.00 GMT)

Maties: 15 Craig Barry, 14 Kyle Steyn, 13 Michal Haznar, 12 Chris Smit, 11 Edwill van der Merwe, 10 Theo Stapelberg, 9 Brendon Nell, 8 Devon Nash, 7 Stephan Streicher, 6 Mitchell Carstens, 5 Johan Momsen, 4 Ian Groenewald, 3 Jacobus van der Merwe, 2 Craig Corbett, 1 Niel Oelofse.
Replacements: 16 Hendrik Luus, 17 Wesley Adonis, 18 Wikus Groenewald, 19 Ruben de Villiers, 20 Saud Abrahams, 21 Paul de Wet, 22 Chris Smith, 23 Duncan Saal.

UJ: 15 Ronald Brown, 14 Peter Walters, 13 Aphiwe Dyanti, 12 Jaco Fourie, 11 Godfrey Ramaboea, 10 Divan Nel, 9 Johan Esterhuizen, 8 Jo Hanko de Villiers, 7 Leon Massyn, 6 Gavin Delport, 5 Reinhardt Nothnagel, 4 Kevin du Randt, 3 Nico du Plessis, 2 Jannes Snyman (captain), 1 Dillon Bakos.
Replacements: 16 Le Roux Baard, 17 Kyle Kruger, 18 Chergin Fillies, 19 Kyle van Dalen, 24 Adrian Bester, 21 Devon Mare, 22 Ewan Botha, 23 Carlisle Jordaan.

Referee: AJ Jacobs
Assistant referee: Local
TMO: Joey Klaaste-Salmans

By Tauriq Ebrahim
@Tauriq365
@rugby365com

There are currently no matches being played
FIXTURE GMT VENUE
Wed, 31 May 2017
New Zealand U20 v Scotland U20 07h00 AIA Arena
England U20 v Samoa U20 07h00 Tbilisi
South Africa U20 v France U20 09h30 Tbilisi
Ireland U20 v Italy U20 09h30 AIA Arena
Argentina U20 v Georgia U20 12h00 Tbilisi
Australia U20 v Wales U20 14h30 Tbilisi
Fri, 02 June 2017
Blues v Reds 07h35 Auckland
Sat, 03 June 2017
Crusaders v Highlanders 02h35 Christchurch
Chiefs v Waratahs 05h05 Hamilton
NZ Barbarians v B&I Lions 07h35 Toll Stadium
Brumbies v Rebels 09h45 Canberra
Force v Hurricanes 11h35 Perth
Sun, 04 June 2017
Ireland U20 v Scotland U20 07h00 AIA Arena
Argentina U20 v France U20 07h00 Tbilisi
New Zealand U20 v Italy U20 09h30 AIA Arena
Australia U20 v Samoa U20 09h30 Tbilisi
South Africa U20 v Georgia U20 12h00 Tbilisi
England U20 v Wales U20 14h30 Tbilisi
RESULT SCORE
Sun, 28 May 2017
Lions v Kings 54 | 10
Sat, 27 May 2017
Jaguares v Brumbies 15 | 39
Munster v Scarlets 22 | 46
Sharks v Stormers 22 | 10
Wasps v Exeter Chiefs 20 | 23
Bulls v Hurricanes 20 | 34
Rebels v Crusaders 19 | 41
Highlanders v Waratahs 44 | 28
Sunwolves v Cheetahs 7 | 47
Fri, 26 May 2017
Reds v Force 26 | 40
Blues v Chiefs 16 | 16
Sun, 21 May 2017
Waratahs v Rebels 50 | 23
Sat, 20 May 2017
Kings v Brumbies 10 | 19
Munster v Ospreys 23 | 3
Wasps v Leicester Tigers 21 | 20
VARSITY CUP
MORE LOGS
Pool CUP
Team P W D L Pts
UP-Tuks 8 7 0 1 34
Maties 8 7 0 1 34
UJ 8 5 0 3 25
Shimlas 8 5 0 3 23
Wits 8 4 0 4 21
NWU-Pukke 8 4 0 4 19
NMMU-Madibaz 8 2 0 6 11
UCT-Ikeys 8 2 0 6 9
CUT-Ixias 8 0 0 8 3
Pool SHIELD
Team P W D L Pts
UWC 6 5 0 1 27
Fort Hare 6 4 0 2 20
UKZN-Impi 6 4 0 2 20
WSU 6 3 0 3 14
CPUT 6 2 0 4 10
TUT 6 2 0 4 9
Rhodes 6 1 0 5 6