Scores
Sorry there are no live games.
See what's coming up.
No games this week.
Full schedule >
Mon 5 Sep 2016 | 09:01

Referees to 11 September 2016

Referees to 11 September 2016
Mon 5 Sep 2016 | 09:01

Referees to 11 September 2016

SHARE

The referees, who will cross oceans to get there, have both refereed World Cup Finals – Craig Joubert and Nigel Owens.

In South Africa the clubs around the country start playing for the Gold Cup.

International

The Rugby Championship, Round 3

New Zealand vs Argentina at Waikato Stadium, Hamilton
Referee: Craig Joubert (South Africa)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Marius Mitrea (Italy)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Australia vs South Africa at Suncorp Stadium, Brisbane
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Pascal Gauzère (France)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Pro 12, Round 2

Edinburgh vs Scarlets at Murrayfield
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Graeme Ormiston (Scotland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)

Munster vs Cardiff Blues at Irish Independent Park
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Craig Evans (Wales), Nigel Correll (Ireland)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)

Glasgow Warriors vs Leinster at Scotstoun Stadium, Glasgow
Referee: Johnny Lacey (Ireland)
Assistant referees: Dan Jones (Wales), Dunx McClement (Scotland)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)
Timekeeper: John McLaughlin (Scotland)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

Connacht vs Ospreys at The Sportsground, Galway
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: tba (Italy), Leo Colgan
Television match official: Alan Falzone (Italy)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

Benetton Treviso vs Ulster at Stadio Monigo, Treviso
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Sam Grove-White (Scotland), tba (Italy)
Television match official: Charles Samson (Scotland)

Newport Gwent Dragons vs Zebre at Rodney Parade
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant referees: Cammy Rudkin (Scotland), Gareth John (Wales)
Assessor: Les Peard (Wales)
Coach: Andy Macpherson (Scotland)

Domestic

Australia

National Rugby Championship

Queensland Country vs Sydney Rays at Bond University
Referee: Jordan Way
Assistant referees: Damon Murphy, Brett Cronan
Television match official: Damien Mitchelmore
Assessor: Gregory Hinton

Western Sydney Rams vs Perth Spirit at Concord Oval
Referee: Edward Martin
Assistant referees: Amy Perrett, Charles Hartson
Assessor: John McCarthy, Snr

Brisbane City vs Canberra Vikings at Ballymore
Referee: Nick Berry
Assistant referees: Rohan Hoffmann, Cameron Foley
Assessor: Andrew Cole

NSW Country Eagles vs Melbourne Rising at Magpies Rugby Club, Tamworth
Referee: William Houston
Assistant referees: Andrew Cox, James Quinn
Television match official: Ian Smith
Assessor: Michael Tanzer

England

Premiership

Worcester Warriors vs Gloucester
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Paul Dix, Roy Maybank
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Gary Welsh

Sale Sharks vs Harlequins
Referee: Thomas Foley
Assistant referees: Roger Baileff, Jonathan Healy
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Anthony Turner
Assessor: Anthony Spreadbury / Nigel Yates

Leicester Tigers vs Wasps
Referee: Gregory M Garner
Assistant referees: Ross Campbell, Wayne Falla
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Nigel Yates

Bath vs Newcastle Falcons
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Gareth Copsey, Simon McConnell
Television match official: David Rose
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Jerry Wallis / Peter Huckle

Exeter Chiefs vs Saracens
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Philip Watters, Paul Burton
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Rowly Williams

Bristol vs Northampton Saints
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Dean Richards, Peter Allan
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Martin Fox

Championship

Yorkshire Carnegie vs Nottingham
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Gregory D Garner, Matthew Daubney
Assessor: Andrew Vertigan / Robin Goodliffe

Doncaster Knights vs Rotherham Titans
Referee: Matthew O'Grady
Assistant referees: Chris Sharp, Robert Warburton
Assessor: Stephen Leyshon / Robin Goodliffe

Jersey Reds vs Bedford Blues
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Michael Patz, Darryl Chapman
Assessor: Brian Campsall

London Irish vs Richmond
Referee: Tim Baker (Hong Kong)
Assistant referees: Dino Maddern, Kevin Stewart
Assessor: Gary Welsh

London Scottish vs London Welsh
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Lionel Spooner, Andy Watson
Assessor: Lloyd Jackson

Cornish Pirates vs Ealing Trailfinders
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Andrew Pearce, Brian Ravenhill
Assessor: Christopher White

France

Top 14, Round 4

Grenoble vs Brive at Stade Des Alpes
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Christine Hanizet, Thomas Déjean
Television match official: Salem Attalah

Toulouse vs Toulon at Stade Ernest Wallon
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Nicolas Datas, Bruno Gabaldon
Television match official: Laurent Cardona

Stade Français vs Castres at Stade Jean Bouin
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Cédric Clave, Patrick Beuriot
Television match official: Laurent Sclafer
Coach: Nicolas Lasaga

Bordeaux-Bègles vs Bayonne
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Thierry Mallet, Laurent Breil

Montpellier vs Pau at Altrad Stadium
Referee: Pierre Brousset
Assistant referees: Vivien Praderie, Sébastien Hebert
Television match official: Mathieu Raynal
Coach: Alain Fernandez

La Rochelle vs Lyon at Stade Marcel Deflandre
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Stéphane Boyer, Akim Hadj Bachir
Television match official: Denis Grenouillet

Clermont vs Racing Club de France at Parc Sports Marcel Michelin
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Luc Ramos, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Eric Briquet Campin

Pro D2, Round 3

Aurillac vs Montauban at Stade Jean Alric
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Alexis Darche, Baptiste Abel Coindoz
Goal judges: Frédéric Dallon, Christophe Gaillardon

Biarritz vs Soyaux Angoulême XV Charente at Parc Des Sports Aguilera
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Pierre Puharre, Philippe Milani
Goal judges: Laurent Foucaud, Frédéric Gracianette
Coach: Jean-Marie Piraveau

Carcassonne vs Béziers at Stade Albert Domec
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Mickael Simon, Laurent Perrin
Goal judges: Michel Alarcon, Charles Bonfanti

Mont-de-Marsan vs Bourgoin at Stade Municipal Guy Boniface
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Pierre Baptiste Nuchy, David Rosich
Goal judges: Stéphane Guillot, Serge Keromnes

Vannes vs Agen at Stade De La Rabine
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Sylvain Desvaux, Johann Lobregat
Goal judges: Christophe Abadie, Damien Pscheidt
Coach: Bruno Bessot

Narbonne vs Albi at Parc Des Sports Et De L'Aimitie
Referee: Jonathan Dufort
Assistant referees: Benoît Rousselet, Fabrice Hand
Goal judges: Sébastien Crussiere, Jérôme Ripoll
Coach: Eric Darriere

Perpignan vs Dax at Stade Aime Giral
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Jaouad Marboh, Alain Monteux
Goal judges: Yannick Thebault, Didier Veyssiere

Oyonnax vs Colomiers at Stade Charles Mathon
Referee: Julien Castaignède
Assistant referees: Stéphane Crapoix, Alexandre Vallon
Goal judges: Xavier Cazalas, Stéphane Jeannot

New Zealand

Mitre 10 Cup

Hawke's Bay vs Auckland at McLean Park, Napier
Referee: Paul Williams

Taranaki vs Southland at Yarrow Stadium, New Plymouth
Referee: Brett Johnson

Bay of Plenty vs Northland at Rotorua International Stadium, Rotorua
Referee: Michael Lash

Counties Manukau vs Wellington at ECOLight Stadium, Pukekohe
Referee: Glen Jackson

North Harbour vs Manawatu at QBE Stadium, North Harbour
Referee: James Doleman

Otago vs Tasman at Forsyth Barr Stadium Dunedin
Referee: Mike Fraser

Canterbury vs Hawke's Bay at AMI Stadium, Addington Christchurch
Referee: Richard Kelly

Auckland vs Waikato at Eden Park Auckland
Referee: Ben O'Keeffe

Mitre 10 Heartland Championship

Mid Canterbury vs Wairarapa Bush at Ashburton Showground, Ashburton
Referee: Nick Webster

North Otago vs Horowhenua Kapiti at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Richard Gordon

Poverty Bay vs Buller at Rugby Park, Gisborne
Referee: Boris Jurlina

Thames Valley vs King Country at Boyd Park, Te Aroha
Referee: Nori Hashimoto (Japan)

Wanganui vs South Canterbury at Cooks Garden, Wanganui
Referee: Michael Winter

West Coast vs East Coast at Rugby Park, Greymouth
Referee: Vincent Ringrose

Farah Palmer Cup, Week 6

Counties Manukau vs Wellington at ECOLight Stadium, Pukekohe
Referee: Rachel Horton (Australia)

Auckland vs Otago at Auckland University RFC
Referee: Brittany Andrew

Canterbury vs Waikato at Rugby Park, Christchurch
Referee: Rebecca Mahoney

North Harbour vs Manawatu at QBE Stadium, North Harbour
Referee: Chelsea Gurr

Scotland

Premiership

Ayr vs Gala
Referee: Kevin White
Assistant referees: Lee Fish, Bob Nevins,
Assessor: Ken Harrower,

Heriots vs Hawick
Referee: Graeme Ormiston
Assistant referees: Grant Denholm, Digby Thomas

Melrose vs Currie
Referee: Graeme Wells
Assistant referees: Ross Mabon, Colin George
Assessor: Jim Fleming

Stirling County vs Glasgow Hawks
Referee: Keith Allen
Assistant referees: Craig Clark, David Muir
Assessor: Gordon McMurray

Watsonians vs Boroughmuir
Referee: Mike Adamson
Assistant referees: Finlay Brown, Alistair Watt
Assessor: Andy Ireland

South Africa

Currie Cup

Premier

Griquas vs Boland at Griqua Park, Kimberley
Referee: Jaco van Heerden
Assistant referees: Jaco Kotze, Mpho Matsaung
Television match official: JJ Wagner
Assessor: Willie Roos

Golden Lions vs Western Province at Ellis Park
Referee: Jaco Peyper
Assistant referees: Jaco van Heerden, Eduan Nel
Television match official: Johan Greeff
Assessor: Dennis Immelman

Sharks vs Free State at KINGS PARK, Durban
Referee: Rasta Rasivhenge
Assistant referees: AJ Jacobs, Rodney Boneparte
Television match official: Marius Jonker
Assessor: Mark Lawrence

Pumas vs Blue Bulls at Mbombela Stadium, Nelspruit
Referee: Stuart Berry
Assistant referees: Stephan Geldenhuys, Marnus Meiring
Television match official: Willie Vos
Assessor: Willie Roos

First Division

Valke vs Border at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Lesego Legoete, Renier Vos
Assessor: Eugene Daniels

Leopards vs South Western Districts at Olën Park, Potchefstroom
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Sindile Ngcese, Ricus van der Hoven
Assessor: Deon van Blommestein

Griffons vs Namibia at Northwest Stadium, Welkom
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Egon Seconds, Casper Heymans
Assessor: Jacques Hugo

Under-21

Eastern Province vs Western Province at Framesby Hoërskool, Port Elizabeth
Referee: Jaco Pretorius
Assistant referees: Lourens van der Merwe, Local
Assessor: Pierre Oelofse

Leopards vs Blue Bulls at Olën Park, Potchefstroom
Referee: Sindile Ngcese
Assistant referees: Ricus van der Hoven, Local
Assessor: Thuso Mngqibisa

Under-20

South Western Districts vs Limpopo at Outeniqua Park Stadium, George
Referee: Pieter Maritz
Assistant referees: Local
Assessor: Pierre Oelofse

Valke vs Border at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Lesego Legoete
Assistant referees: Local
Assessor: Jacques Hugo

Griffons vs Griquas at Northwest Stadium, Welkom
Referee: Egon Seconds
Assistant referees: Local
Assessor: Thuso Mngqibisa

Under-19

Eastern Province vs Western Province at Framesby Hoërskool, Port Elizabeth
Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Local
Assessor: Willie Roos

Sharks vs Free State at KINGS PARK, Durban
Referee: Rodney Boneparte
Assistant referees: Local
Assessor: Mark Lawrence

Leopards vs Blue Bulls at Olën Park, Potchefstroom
Referee: Ricus van der Hoven
Assistant referees: Local
Assessor: Kim Smit

Gold Cup

Worcester Villagers vs Welkom Rovers at Boland Park, Worcester
Referee: Divan Uys
Assistant referees: Sine Mrulwa, Local
Television match official: Joey Klaaste-Salmans
Assessor: Pierre Oelofse

Durbanville-Bellville vs Old Estonians at Dumbbell RFC, Cape Town
Referee: Nathan Barry
Assistant referees: Local
Assessor: Deon van Blommestein

Pirates vs Windhoek at Pirates RFC, Greenside, Johannesburg
Referee: Johre Botha
Assistant referees: Local
Assessor: Deon van Blommestein

Northam Platinum Rhinos vs Rustenburg Impala at Northam Platinum Recreation Club
Referee: Eduan Nel
Assistant referees: Local
Assessor: Jacques Hugo

False Bay vs Durban Collegians at Phillip Herbstein Field, Constantia
Referee: Nathan Swartz
Assistant referees: Local
Assessor: Dennis Immelman

White River vs Old Georgians at White River Rugby Club
Referee: JD de Meyer
Assistant referees: Local
Assessor: Willie Roos

Sishen vs Pretoria Police at Sivos Stadium, Kathu
Referee: Darren Colby
Assistant referees: Local
Assessor: Willie Roos

Port Elizabeth Police vs Bloemfontein Police at Kemsley Park, Port Elizabeth
Referee: JP Clements
Assistant referees: Local
Assessor: Kim Smit

Wales

Premiership

Carmarthen vs Llanelli
Referee: Rob Price
Assistant referees: Justin Williams, Daniel Harries

Pontypridd vs Ebbw Vale
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Morgan Whitehead, Stephen Allsop

Swansea vs Aberavon
Referee: Rhys Thomas
Assistant referees: Jason Griffiths, David Swain

Llandovery vs Bargoed
Referee: Aled Evans
Assistant referees: Dewi Phillips, Peter Evans

Merthyr vs Cardiff
Referee: Leighton Hodges
Assistant referees: Simon Rees, Neil Perkins

Neath vs RGC 1404
Referee: Dai Cambourne
Assistant referees: Tom Spurrier, David Swain

Bridgend vs Cross Keys
Referee: Adam Jones
Assistant referees: Matthew Davies, Steve Smith

Newport vs Bedwas
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Paul Jones, Mike English

PV: 2
Referees To 11 September 2016 | Rugby365